FAALİYETLERİMİZ

Derneğimiz;

Toplumsal yaşama entegrasyonu hızlandıracak eğitim, sanat, kültür, kültürel tanıtım, sağlık, turizm, bilişim, teknoloji, tarım, çevre(doğa) ve spor alanları öncelikli faaliyet alanlarımız olup ulusal ve uluslararası proje destekleri ve/veya yerel imkanlarla projeler geliştirip uygulamaya devam etmekteyiz.  Derneğimizin kurucu  ve katılımcı üyeleri bu güne kadar bir çok başarılı projelere imza atmışlardır.

ÜYELERİMİZİN KATILDIĞI PROJE ÇALIŞMALARI;

  • SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ :

SEVGİYLE BİRLEŞEN ELLER; İlimizde yaşayan Yaşlı ve muhtaç ailelerimizin evlerinde meydana gelen elektrik, Sıhhi Tesisat, Mobilya, İnşaat alanlarında meydana gelen sorunlarının giderilmesi amacı ile başlatılan bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu proje kapsamında on’ yakın ailemizin sorunları çözülmüş, iki farklı alanda yeniden inşa noktasında binalar yenilenmiştir. Bu konuda Ordu Valiliği Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Ordulu iş adamları ile çalışmalar yürütülmektedir. 

  • TÜBİTAK PROJE ÇALIŞMALARI:

2011,2012,2013,2014,2017 BÖLGE VE TÜRKİYE FİNALLERİ  Üyelerimizin 2011 yılında katılmaya başladığı TÜBİTAK proje çalışmalarında her yıl samsun bölge finallerine sürekli katılım sağlanması başarısı sağlanmıştır. Aynı şekilde üye öğretmenlerimizin projeler Ankara da yapılan Türkiye birinciliği yarışmalarında da çeşitli dereceler almayı başarmıştır. 

  • DOKA TEKNİK DESTEK PROJESİ

MESLEKİ EĞİTİMDE İŞ GÜVENLİĞİ : İşletmelerde Meslek eğitimi alacak 12. Sınıf öğrencileri ve bu öğrencilerimize    koordinatörlük yapacak Meslek dersi öğretmenleri. İşletmeye ( Fabrika, Teknik servis v.b.) giden öğrencilerimizin çeşitli tehlikelere karşı gerekli tedbirleri almaları noktasında bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Proje 15 günlük periyotta, 263 öğretmen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULLANIMI: Ordu Valiliği ile işbirliği yapılarak hazırlanan proje kapsamında 80.000  hibe sağlanmıştır . Bu sayede ilimizde bir ilk olarak güneş ve rüzgar enerjisi kullanılarak hibrit sistem yenilenebilir enerji temelli 2kw gücünde santral hizmete girmiştir.

  • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI PROJELERİ

“BEN HERGÜN VARIM “ ZİHİNSEL ENGELLİLERİN TOPLUMLA KAYNAŞTIRILMASI PROJESİ ;  Proje ile Zihinsel Engelli çocuklarımızın toplum tarafından görünürlüğünün sağlanması ve çocuklarımızın sosyal, kültürel ve sportif çalışmalarla toplum hayatının içinde yer alması hedeflenmiştir. Dernekler Dairesine sunulan projemizde 12 öğretmen görev alırken  100 zihinsel engelli çocuğumuz ve 200 ailemize eğitimler verilmesi öngörülmüştür.

  • GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI PROJELERİ

ATA YURTTAN ANADOLUYA ÇANAKKALE RUHU Çanakkale zaferinin 100. Yıldönümünde Kırgızistan’dan gelecek 20 gencimiz 10 gün süreyle İlimizde misafir edilecektir. İlimizden 100 öğrencinin de katılımıyla kurtuluş savaşına giden yolda Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas, Afyonkarahisar  üzerinden Ankara’ya TBMM’ye ulaşılacak ve öğrencilerimizin yaşayarak kurtuluş savaşı havasını teneffüs etmeleri sağlanacaktır. Ankara dan Çanakkale’ye geçilerek , Zaferin 100. Yıl dönümünde 5 günlük kamp çalışmasında Çanakkale ruhu, dün aynı saflarda omuz omuza savaştığımız kardeşlerimizle tekrar canlandırılacaktır.

YEDİ BÖLGE YEDİ RENK Yurdumuzun 7 farklı bölgesinden gelecek gençlerimizin kaynaşması, Bölgeler arası kültür aktarımı, spor, kamp çalışmaları ve eğitim faaliyetleri hedeflenmiştir.

İZCİLİK VE OKÇULUK İLE İDEAL GENÇLİĞE  Halen devam eden projemizde Yapılan kamp çalışmaları ve il dışı hareketlilik faaliyetleri ile gençlerimizin her yönden yetkin, Milli ve Manevi değerlerine sahip çıkan, Vatana ve Milletine bağlı, doğa ve insanlara karşı görevlerini yerine getiren ideal genç tanımına haiz insanlar olmaları için eğitim, kültür ve spor faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN MESLEKİ YÖNELTİMİ PROJESİ ;

“ORDU İLİ MEVSİMLİK TARIM FINDIK İŞÇİLERİ MESLEKİ YÖNELTİM PROJESİ” Kapsamında Ordu İli Perşembe ilçesi Efirli mevkiinde bulunan Sosyal destek merkezinde 20 gündür devam eden eğitimler sona erdi. Proje faaliyetleri kapsamında yer alan eğitimlerde 120 saat süre ile

Evde Hasta ve Yaşlı Bakımı, Okuma yazma Eğitimi, Cep telefonu tamiri ve Bilgisayar okur yazarlığı eğitimleri verildi. Dersler 18.00 da başladı. 10.30 da sona erdi. Katılımcılara proje bütçesinden her akşam düzenli olarak yemek verildi. Yemekler öğrencilerin istekleri doğrultusunda belirlendi. Eğitimlere katılım beklenen seviyenin üzerine idi. Listelerde yer almamasına rağmen her grupta her gün 3 – 5 kişi fazla öğrencimiz vardı. Eğitimlerde sınıf başına için 20, toplamda 80 öğrenci öngörmemize rağmen öğrenci sayımız 100’ün altına düşmedi. Evde bakım hizmetlerine bayanlardan yoğun talep gelmesi ve karma eğitim yapılmayacağından yalnızca bayanlara yönelik açıldı. Okuma yazma eğitimi karma olurken, Cep telefonu tamiri ve Bilgisayar okur yazarlığı eğitimleri erkek öğrencilerden oluştu. Faaliyetler kapsamında derslerde katkı olması amacıyla derslere Doktor, hemşire ve cep telefonu tamir servisinden teknisyenler katılarak pratik uygulamaya yönelik bilgilendirme çalışması ve tecrübem aktarımı yaptılar.Eğitimler sırasında birtakım sorunlarla karşılaşıldı. Fakat bunlar gerek öğretmen arkadaşların özveri ve sabırlı davranışları gerekse Perşembe Kaymakamlığımızın destekleri ile aşıldı.

Öğrencilerin ailelerin büyük çoğunluğunun izin vermemesi ve güvenlik kaygıları nedeni ile piknik etkinliği kamp alanı içinde yapıldı.

100 öğrencimize tişört yaptırılarak sertifika töreninde kendilerine dağıtıldı.

Eğitimlere düzenli katılan öğrencilerimize Perşembe kaymakamı, İlçe Garnizon komutanı, Belediye başkanı ve ilçe jandarma komutanı ile diğer misafirlerimizin katıldığı törenle sertifikaları verildi.

Yine eğitimlere katılan öğrencilerimize içerisinde kuru gıda maddeleri yer alan kumanya paketleri, sertifika töreni akabinde dağıtılmıştır.

  • AB ERASMUS+ PROJELERİ

POWER AND HANDS  İşitme engelli gençlerin farklı ülke işitme engelli gençleri ile bir araya gelerek ortak bir işaret dili geliştirmeleri ve kültürler arası kaynaşmanın hedeflendiği projemiz Macaristan, Slovenya, İspanya, Litvanya ve Slovakya’dan gelen 30 gencimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

YES TO LİFE  ; Kültürler arası ön yargıların yıkılması, kültürel tanıma sürecinin ve Gençlik Değişim Projelerinin öneminin akademik düzeyde ele alındığı Hayata Evet (Yes To Life) projesi, Türkiye, İspanya, İtalya, Letonya ve Bulgaristan‘dan toplam 25 katılımcı ile  gerçekleştirilmiştir.

OTAMAYON VE BİLİŞİM STAJI Öğrencilerimizin Avrupa’da gelişen teknolojiyi yakından takip etmelerini sağlamak amacıyla Staj ve hareketlilik projesi uygulanmıştır. Bu kapsamda 5 öğretmen nezaretinde 24 öğrencimiz Almanya’nın Duisburg ve Essen şehirlerinde işletmelerde 30 gün süreyle staj yapma imkanı bulmuştur. Aynı zamanda Fabrika ve Teknik okul gezileri düzenlenmiş, yakın şehirlere geziler düzenlenmiştir. Öğrencilerimizin, Bürüksel, Amsterdam ve Paris’i de görmeleri sağlanarak hem mesleki hem de kültürel açıdan başarılı bir staj yapmaları sağlanmıştır.

BİG PİCTURE LEARNING (Büyük Resim Öğrenme) Ana hedefi öğrencilerin alternatif eğim yöntemleri ile eğitimde daha başarılı olmalarına katkıda bulunmak, gerçek yaşamının içinde tutabilmek, onlara yeni eğitim metotları ile okullarını sevdirmek olan “Big Picture Learning-Yenilikçi Eğitim Yöntemi” projesi,  Hollanda, Romanya , İtalya ve Bulgaristan’ın ortak olarak katılımıyla halen devam etmektedir.

EĞİTİM VE STAJLA DÜŞLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ  11 farklı okuldan 120 öğrencinin Almanya, Fransa, Belçika ve Macaristan’da staj çalışmalarını yapmaları ve Avrupa kültürünü yakından tanıma amacıyla yaptığımız projemiz 177.000€ bütçe  ile gerçekleştirdiğimiz çok önemli proje faaliyetlerinden biri olarak yerini almıştır.

SERVO PNOMATİK GELİŞMELER  Endüstriyel Otomasyon alanında öğrenim gören 10 öğrenci ve bir öğretmenimize Almanya’da 30 gün süreyle  Kültürel değişim, Fabrika ve teknik okul gezileri ve değişik işletmelerde staj yapma imkanı sağlanmıştır.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE YENİLİKÇİ STAJ UYGULAMALARI

Öğrencilerimizin ve meslek dersi öğretmenlerimizin, yeni nesil akıllı araçlar alanında yurt dışında 3 farklı ülkede hizmet veren 5 profesyonel kurumda otomotiv eğitimi/stajı almalarını planladığımız projemizin sonunda, öğrencilerimizin alacakları eğitim/staj uygulamaları aracılığı ile mezuniyet sonrası sektörde iş arayanlar içerisinde bir adım öne çıkmalarını; alacakları sertifikalar sayesinde de vasıflı personel olmasına katkı sağlayarak, otomobil fabrikaları, servisler , tamirhaneler gibi sektörde faaliyet gösteren işletmelerin şiddetle aradığı kalifiyeli personel ihtiyacını gidermesine katkı sağlanmıştır. Bu kapsamda 30 öğrencimiz Macaristan, Portekiz ve Çek Cumhuriyetinde 15 gün süreyle staj çalışmasıyla sektördeki yenilikleri yerinde görüp inceleme imkanı bulurken Kültürel faaliyetlerle de Farklı kültürleri, birlikte yaşamayı, Avrupa aidiyeti hakkında farkındalık kazanmışlardır.

  • İPA ÇSGB HİBE PROJELERİ

GÖNÜLLÜ USTALAR

Avrupa Birliği-Türkiye mali işbirliği çerçevesinde T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel programı (İKG OP) kapsamında TÜRKİYE’DE MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİN KALİTESİNİN ARTTIRILMASI Hibe Programı uygulanmaktadır.

Bu programda Mesleki ve teknik eğitimin öğrenciler için cazip bir seçenek haline getirilmesi, Sosyal ortaklar, okullar, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ve özel sektör arasında işbirliğinin teşvik edilmesi hedeflenmektedir. Bu hedefe yönelik proje başvurumuz neticelenmiştir. Program kapsamında 140.000 € bütçeyle Elektrik-Elektronik, Mekanik, Bilişim ve Otomasyon alanlarında çalışmalarını sürdüren usta öğreticilerimizin ve öğretmenlerimizin eğitimi ve makine ve teçhizat alımını hedeflenmiştir.Bu kapsamda 20 usta öğreticimiz ve 20 öğretmenimiz 200 saatlik bir eğitimden geçirildikten sonra Almanya da 10 gün süreyle işbaşı eğitimi alacaklardır. 20.000 € luk bir makine ve teçhizat temini ile makine parkurumuz daha da zenginleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir